„DUEL” - STALOWA WOLA, Tel: 510284222, E-mail: info@duel.auto.pl

Jaką przyczepe mogę zapiąć do auta

To jest chyba pytanie najczęściej zadawane podczas pierwszego spotkania z przyczepami do auta. Drugie pytanie to: Czy mogę ciągnąć przyczepę na kategorię B.

Więc może zaczniemy jaka przyczepa na kat. B prawa jazdy. Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia ile osi ma przyczepa, oraz jej wielkość. 

Musimy przede wszystkim znać dopuszczalną masę całkowitą czyli „DMC“ przyczepy i „DMC“ auta które będzie ciągnąć przyczepę. Gdzie można to znaleźć? Poniżej wzór dowodu rejestracyjnego. Dowód rejestracyjny przyczepy i auta jest identyczny…. oczywiście różni się danymi, ale jest na takim samym blankiecie co dowód z auta:

dowod_rejestracyjny_1024x594 

 W dowodzie są ponumerowane okienka. Nas interesuje wartość okienka: O2 z dowodu rejestracyjnego auta. W tym przypadku powyżej wartość O2 to 450kg – czyli możemy ciągnąć autem przyczepę o DMC 450kg bez zamontowanego hamulca! Taka sama wartość powinna być w dowodzie przyczepy w pozycji F2.

kat_b_1

Łączna masa DMC auta + DMC przyczepy = maksymalnie 3500kg

No ale to by było za proste. Z tego co wyczytaliśmy, po 19 stycznia 2013 roku pojawiły przepisy, że można ciągnąć przyczepę „lekką“ (czyli taką która ma DMC mniejsze lub równe 750kg) autem do 3500 DMC. i taki zestaw łącznie może mieć łącznie DMC 4250kg. Teoretycznie do przykładu z góry można przypiąć przyczepę o DMC 750kg bo jest to przyczepa lekka. Co warto zaznaczyć i napisać tu ciekawostkę,  że wszystkie przyczepy co są sprzedawane w marketach mają DMC 750kg wiec z tego można wywnioskować że ten przepis jest obowiązujący, bo jeszcze nigdy nie spotkałem sie aby ktoś dostał mandat za ciągnięcie takiej przyczepy autem co ma w dowodzie mniejsze DMC niż przyczepa „lekka o DMC 750kg“. Trochę szkoda, że te przepisy są tak skomplikowane.

Drugi przypadek  to jak przyczepa którą zapinamy do auta ma hamulec najazdowy! Wtedy analogicznie patrzymy na nasz dowód z auta, ale czytamy pozycję 01. I taką wartość powinna mieć przyczepa w pozycji F2.

W tym przypadku DMC auta i przyczepy nie może przekroczyć 3500kg aby móc kierować na takim zestawem na kat. B prawa jazdy !!! 

kat_b 

Jeżeli chodzi o przyczepy większe to tak: potrzebne będzie prawo jazdy kategorii B+E (zwiększa to możliwość kierowania zestawem o łącznej DMC 7000kg) oraz konieczne będzie wykupienie do auta urządzenia VIATOLL:

kat_be 

Jest jeszcze możliwość zrobienia uprawnień kat. B96+, ale tego nie będę opisywać bo nie mam siły. Już lepiej jest zrobić sobie kat. BE i mieć z głowy te wszystkie niejasności.

Polecamy artykuły dostępne w internecie:

https://allegro.pl/artykul/holowanie-przyczepy-na-co-zwrocic-uwage-58587

http://www.auto-swiat.pl/prawo/zasady-holowania-przyczep-czyli-kiedy-trzeba-miec-prawo-jazdy-kategorii-e/73defn